Haber Detayı
31 Mart 2018 - Cumartesi 14:31 Bu haber 11031 kez okundu
 
Tehlike Altındaki Miraslar Listesine Orasıda Girdi
Büyükada da yer alan eski Rum Yetimhanesi, tehlike altında olan 7 tane kültürel miras alanından bir tanesi olarak seçildi.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Tehlike Altındaki Miraslar Listesine Orasıda Girdi

 

Büyükada da yer alan eski Rum Yetimhanesi, tehlike altında olan 7 tane kültürel miras alanından bir tanesi olarak seçildi.

Europa Nostra ile birlikte Avrupa Yatırım Bankası, 2018 senesi için Avrupa'da tehlike altında bulunan kültürel miras alanlarını açık bir şekilde belirledi.  30 Haziran 2017 tarihi içerisinde yapılmış olan başvuruyu detaylıca değerlendirmiş olan seçici kurul, geçmiş bulunduğumuz ocak ayında ''Tehlike Altında bulunan 12 Kültürel Miras'' alanlarından bir tanesi olarak liste içinde Büyükada Eski Rum Yetimhanesi'ni de aday olarak gösterdi. Tarihi durumdaki bu yapı, 15 Mart tarihinde açıklanmış olan karar ile ''7 kültür varlığı'' da nihai listesine dahil edildi.

Dönemdeki toplum yapıyı yansıtması amacıyla da  çok önemli olan bu yetimhane, 1903 senesinde Sultan 2. Abdülhamid'in bu yapının orijinal  durumdaki işlevine hiç bir şekilde  izin vermemesi üstüne, yapı ileri gelen bir Yunan bankerin eşinin tarafından satın alınarak yetimhane şeklinde kullanılması şartı ile İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi'ne bağış yapıldı. 1964 senesinde kapanana kadarki zamanda bu işlevini devam ettirdi.

1980 senesinde gerçekleşen yangın ile birlikte zarar görmüş olan yapı bugün olumsuz durumdaki hava şartlarına komple açık bir halde. Denize  çok fazla yakın olması ise durumunu daha çok kötüleştiriyor. Çatıdaki bazı bölümler ile birlikte köşe dikmeleri düşmüş bir halde ve yetimhane tamamen çökme tehlikesiyle burun buruna.

Güvenlik ile erişilebilirlik problemleri, yapı amacıyla uygun bir tekrardan kullanım işlevi bulmayı çok fazla zorlaştırmakta. Olumsuz şekildeki hava koşullarından korumak amacıyla acil bir şekilde önlemler alınması amacıyla çalışmaların hızlı bir şekilde başlaması gerekli.

Kaynak: Editör: Emre Öztürk
Etiketler: Tehlike, Altındaki, Miraslar, Listesine, Orasıda, Girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı