Haber Detayı
13 Nisan 2018 - Cuma 11:58 Bu haber 7399 kez okundu
 
Hz. Yusuf’un Kıssası
Peygamberlerin tamamının hayatları çok önemli dersler ve ayrıntılar içerir.
TASAVVUF Haberi
Hz. Yusuf’un Kıssası

Peygamberlerin tamamının hayatları çok önemli dersler ve ayrıntılar içerir. Bu dersleri iyi okuyup sindirmek hayat yolunda biz Müslümanlara ders niteliğinde olacaktır. Hz. Yusuf’un kıssası da kesinlikle defalarca okunması gereken bir kıssa. Dilerseniz Hz. Yusuf’un hayatına ve kıssasına bir bakalım.

Hz. Yusuf, bir başka peygamber olan Hz. Yakup’un oğludur. Hz. Yakup’un 12 tane çocuğu vardır. Çocuklarından en çok sevdiği Hz. Yusuf’tur. Bir gün Hz. Yusuf bir rüya görür ve bu rüyayı babası Hz. Yakup’a anlatır. Rüya şöyledir: 11 Yıldız, Güneş ve Ay Hz. Yusuf’a secde ederler. Bunu duyan Hz. Yakup, Hz. Yusuf’a bu rüyayı kardeşlerine anlatmaması gerektiğini söyler. Ayrıca Allah’ın Hz. Yusuf’a peygamberlik vereceğini de belirtir.

Bu konuşma Hz. Yusuf’un kardeşlerinin kulağına gider ve hile ile Hz. Yusuf’u kuyuya atarlar. Daha sonrasında Hz. Yakup’a onu kurt yedi dediler. Devamındaysa Hz. Yusuf’u bir kervana sattılar. Mısır’a giden Hz. Yusuf maliye bakanı tarafından köle olarak alındı. Hz. Yusuf iftira sonucu zindana atıldı. İlerleyen zamanlarda Mısır Kralının rüyasını doğru tabir etmesiyle beraber zindandan çıktı.

Daha sonra Mısır’ın Maliye bakanı oldu. Kıtlık döneminde Kenan iline gelen kardeşlerinden Bünyamin ismindeki kardeşini aldı. Daha sonra babasına gönderdiği gömlek sayesinde Hz. Yakup’un gözleri açıldı ve kendisini tanıttı. Hz. Yakup ve kardeşleri Mısır’a geldiler. Daha sonrasında Hz. Yusuf, Zeliha ile evlenmiştir.

Kaynak: Editör: Yusuf Karaaslan
Etiketler: Hz., Yusuf’un, Kıssası,
Yorumlar
Haber Yazılımı