Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 14:11 Bu haber 6669 kez okundu
 
Hakiki Bir Şeyhte Bulunması Gereken Özellikler
Öyle bir devirde yaşıyoruz ki şeyhim diyen insanların sapkınlıklarına şahit olduğumuz zamanlar bir hayli çoktur. Hocaların birbirine sataştığı ve hatta bazen birbirlerini dinsizlikle suçladıklarını bile görüyoruz
TASAVVUF Haberi
Hakiki Bir Şeyhte Bulunması Gereken Özellikler

Öyle bir devirde yaşıyoruz ki şeyhim diyen insanların sapkınlıklarına şahit olduğumuz zamanlar bir hayli çoktur. Hocaların birbirine sataştığı ve hatta bazen birbirlerini dinsizlikle suçladıklarını bile görüyoruz. Böyle bir ortamda doğru şeyhi nasıl bulabiliriz? Şeyh bizi doğru yola yönlendirmeli, yanlışlardan sakındırmalı ve bizleri uyarmalı. Peki şeyh diye bildiğiniz kişi de bu konuda hatalı bilgilere sahipse. Bu tip yanılgılardan kurtulmak için şeyhlerde bulunması gereken şu önemli özellikleri kesinlikle öğrenmelisiniz.

 

• Bir şeyhte bulunması gereken en önemli özellik, şeyhin gerçek bir alim olmasıdır. Alim kelime manasıyla bilgin demektir. Gerçek bir şeyhin, İslamiyet ile alakalı bilgileri yalayıp yutmuş olması ve müritler bir soru sorduğunda doğru cevabı tereddütsüz bir şekilde vermesi gerekir. Aksi takdir de insanları yönetemez ve hatta istemeden yanlış yönlendirebilir.

• Şeyh diye bildiğiniz kişinin bütün söylemleri, yazıları, konuşmaları, davranışları vb. şeriata uygun olmalıdır. Gerçek bir şeyh, şeriat kurallarını tam anlamıyla onaylar ve asla reddetmez.

• Şeyhin dünyaya meyilden uzak olması gerekir. Dünya işlerine dalıp ahireti aklına getirmeyen birisi şeyh olamaz. Zaten birinin şeyh olması demek bir şeylerin farkına varıp aynı zamanda insanlarda farkına varsın diye çaba göstermesidir.

• Bunların dışında şeyh insanları kötülememeli, diğer şeyhlere düşman olmamalıdır. Ayrıca şeyhlik öğretmek, yönetmek meselesidir. Yani aslında Allah vergisi bir yetenektir.

 

Kaynak: Editör: Yusuf Karaaslan
Etiketler: Hakiki, Bir, Şeyhte, Bulunması, Gereken, Özellikler,
Yorumlar
Haber Yazılımı