Haber Detayı
25 Nisan 2018 - Çarşamba 16:01 Bu haber 9361 kez okundu
 
Hacı Bayram-ı Veli Kimdir?
Hacı Bayram-ı Veli 1352 yılında Ankara’da doğmuştur. Yetişme döneminin tamamında Anadolu’da bulunmuştur. Halk şiirinin tekke edebiyatı yönünde bolca bulunmuş ve dini, tasavvufi şiirler yazmıştır.
TASAVVUF Haberi
Hacı Bayram-ı Veli Kimdir?

Hacı Bayram-ı Veli 1352 yılında Ankara’da doğmuştur. Yetişme döneminin tamamında Anadolu’da bulunmuştur. Halk şiirinin tekke edebiyatı yönünde bolca bulunmuş ve dini, tasavvufi şiirler yazmıştır. Bu şiirlerinde saf Türkçe’ye önem vermiştir ve Anadolu da Türkçe kullanımını etkilemiştir. Büyük bir şair olmasının yanı sıra çok önemli bir tasavvuf adamıdır. Döneminde kendisine duyulan saygı sebebiyle padişah II. Murad, talebelerini ve kendisini sadece ilimle uğraşmaları için askerlikten muaf tutmuştur. Bunun yanında vergiden de muaf tutulmuşlardır. Tüm bunların sebebi padişahın Hacı Bayram-ı Veli’ye ve ilmine duyduğu saygıdır.Hakkında rivayet edilen önemli bilgilerden birisi de Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedeceğini II. Murat’a bildirmiş olmasıdır.

Ankara’da müderris olduğu dönemde aldığı bir davet sonucunda Kayseri’ye gitmiştir. Burada Somuncu Baba ile tanışmıştır ve Somuncu Baba ona Bayram adını vermiştir. Hocasının ölümünden sonra tekrar Ankara’ya dönmüştür ve talebe yetiştirmeye devam etmiştir. Aralarında Akşemseddin’de bulunan çok önemli kişileri talebe olarak kabul etmiştir. Bir dönem Fatih Sultan Mehmet’in babası olan II. Murat kendisini Edirne’ye davet edip kendisine büyük hürmet göstermiştir. Hatta Sultan II. Murat, Hacı Bayram-ı Veli’den nasihat istemiştir. Nasihat olarak ise İmam-ı Azam’ın talebesine yaptığı nasihatı yapmıştır.

Bayramiye tarikatının kurucusudur. Yine Ankara’da 1430 yılında vefat etmiştir. Arkasındaysa İslamiyet’e önemli katkılar sağlayacak olan çok önemli talebeler bırakmıştır.

Kaynak: Editör: Yusuf Karaaslan
Etiketler: Hacı, Bayram-ı, Veli, Kimdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı