Haber Detayı
04 Mayıs 2018 - Cuma 19:14 Bu haber 8935 kez okundu
 
Genel Af Yolda
YARGI Haberi
Genel Af Yolda

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut dünkü yazısında şaşırtıcı bir çağrıda bulundu. Bazı suçlar haricinde genel bir af önerisinde bulunan Yiğit Bulut'un bu önerisi, gündemin en çok tartışılan başlıklarından biri olarak öne çıkıyor.

Türkiye'nin 2013 sonrasında yeniden yapılanma dönemine girdiğini iddia eden Bulut'un bu çağrısı, kamuoyu tarafından tartışılıyor. Yerleşik yapıların arındırıldığı bir süreç içinde olduğumuzu, bunun da bir çatışa ortamı yarattığını ifade eden Bulut, bu sürecin aşılarak ''birlikte atak yapma'' sürecine girilmesi gerektiğini ifade etti.

Yiğit Bulut özet haliyle ülkede çatışma, kutuplaşma ortamının terk edilip bir barış döneminin tercih edilmesi gerektiğini savunuyor. Ancak bu isteğin altında yatan etkenin bir barış arzusu olup olmadığı şüpheli. İktidarın erken seçim öncesinde yeni bir strateji geliştirdiği, Bulut'un bu çağrısının da toplumu erken seçim öncesi bir genel af ilanına hazırlama çabası olduğu yorumları yapılıyor. 

İktidarın geçmişten bugüne bu tarz hamleler içerisine girdiği açık olarak örnekleriyle görülüyor. Davutoğlu'nun istifa ettirilme süreci öncesinde hazırlanan Pelikan yazısı, bu konuda ciddi bir örnek.

Daha önceki süreçlere göz atacak olursak, iktidarın bu konuda bir çalışma hazırlığı içerisinde olup olmadığıyla ilgili daha somut açıklamalara ihtiyaç var. Yiğit Bulut'un ''Büyük Barış'' başlıklı yazısına iktidara yakın köşe yazarlarının ve AKP milletvekillerinin olumlu açıklamalarda bulunması, iktidardaki genel af hazırlığının daha somut işaretleri olarak değerlendiriliyor.

Milli Gazete

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Genel, Af, Yolda,
Yorumlar
Haber Yazılımı