Haber Detayı
11 Nisan 2018 - Çarşamba 11:03 Bu haber 5960 kez okundu
 
Allah ve Peygamber Aşkının Gerekliliği
Bilinmelidir ki her Müslümanın kalbinde öncelikli sevgi payı Allah’a ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’e ait olmalıdır. Bu konu da evladınız, karınız, çocuğunuz, anneniz ya da babanız öncelik olamaz.
TASAVVUF Haberi
 Allah ve Peygamber Aşkının Gerekliliği

Bilinmelidir ki her Müslümanın kalbinde öncelikli sevgi payı Allah’a ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’e ait olmalıdır. Bu konu da evladınız, karınız, çocuğunuz, anneniz ya da babanız öncelik olamaz. İşte bu sebeple “Anam babam sana feda olsun ya Resulullah.” Şeklinde hitap ederdi, sahabeler peygamberimize. Bu sevgi kalpte esastır ve olmak zorundadır, bizler Müslümanız. Bilmemiz gereken şu ki kalbimizde ki sevgiyi de bize veren Allah’tır. Çok sevdiklerimizi yaratan da Allah’tır. Yani işin özü her şeyin mutlak sahibi Allah’tır. Haliyle en çok sevgi daima Allah’a olmalıdır.

Tasavvuf yolunda ilerleyenlerin en büyük amaçlarından bir tanesi de Allah aşkına ulaşmak ve Allah aşkıyla sarhoş olabilecek kadar yoğun bir aşk yaşamaktır. Bunu sağlamanın yolu ise elbette ki Allah Resulü (S.A.V)’nü örnek alıp onun yaptıklarını yapmaktır. Eğer Allah sevgisini kazanmak ve içinizdeki Allah sevgisini arttırmak istiyorsanız da yine Peygamberimiz (S.A.V)’i örnek almalısınız. Çünkü o hem Allah’ı çok seven hem de Allah tarafından çok sevilen, yaratılmışların en şereflisidir. Örnek alınabilecek ondan daha muazzam bir kişilik yoktur.

İşte tam da bu sebepten dolayı Allah aşkını kazanmak isteyenler önce Peygamber sevgisini kendilerine aşılamak zorundadır. Bunun da en kısa yolu Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in sünnetine tabi olmaktır, onun gibi olmaya çalışıp onun yaptıklarını yapmaktır.

Kaynak: Editör: Yusuf Karaaslan
Etiketler: , Allah, ve, Peygamber, Aşkının, Gerekliliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı