Haber Detayı
09 Nisan 2018 - Pazartesi 16:03 Bu haber 6883 kez okundu
 
Abdülkadir Geylani Kimdir?
Abdülkadir Geylani 1077 yılında Büyük Selçuklu Devleti sınırlarındaki İran’da, Gilan eyaletinin Neyf köyünde doğmuştur.
TASAVVUF Haberi
Abdülkadir Geylani Kimdir?

Abdülkadir Geylani 1077 yılında Büyük Selçuklu Devleti sınırlarındaki İran’da, Gilan eyaletinin Neyf köyünde doğmuştur. Abdülkadir Geylani küçük yaşta babasını kaybedince Bağdat’a gitti. Bağdat ilinde birçok alimden; tasavvuf, fıkıh, hadis vb. eğitimler aldı. Daha çok küçük yaşlardayken farklı bir yapıya sahip olduğuna dair bilgiler de vardır.

Abdülkadir Geylani burada eğitim aldığı süreçte hocaları tarafından önemsendi. Zamanla dersler ve sohbetler vermeye başladı. Özellikle Ebu Said Mahzumi’nin medresesinde yaptığı dersler çok ilgi gördü. Burada geçirdiği günlerde insanlara tasavvuf yolunu olabildiğince açık ve halk diliyle anlatmaya çalıştı. Aslında Şafi mezhebine mensuptu, ancak o dönemde Hanbeli mezhebi unutulmaya yüz tuttuğundan dolayı Hanbeli mezhebine geçti. Bu yaptığıyla amacına da ulaştı ve Hanbeli mezhebinin unutulmaması adına büyük fayda sağladı. Daha sonra ki günlerde Hanbeli mezhebinin yayılmasında büyük rol oynadı.

Abdülkadir Geylani’nin Fars ya da Kürt kökenli olduğu iddia edilir. Ayrıca hem Seyyid hem de Şeriftir. Birçok kız ve erkek çocuğu olmuştur. Dolayısıyla Kadirilik tarikatının yayılmasında çocuklarının fazla olması etkili olmuştur. Şeriat, Tasavvuf, Fıkıh, Hadis, Kelam gibi birçok konu üzerinde çok bilgili birisiydi. Ayrıca Fütûhu’l-gayb, Sırrü’l-esrâr ve mazharü’lenvâr gibi insanlara ciddi anlamda ilim dağıtan önemli eserlerde yazmıştır. Bugün dahi birçok kişi tarafından bilinmekte ve hatırlanmaktadır. Günümüzdeki birçok tarikatın kaynağı Kadirilik’e dayanmaktadır. 1166 Yılında Bağdat’ta vefat etmiştir.

Kaynak: Editör: Yusuf Karaaslan
Etiketler: Abdülkadir, Geylani, Kimdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı