Haber Detayı
14 Eylül 2017 - Perşembe 12:23 Bu haber 2087 kez okundu
 
Irma Kasırgasının Vurduğu Florida’da Hayat Durdu Su ve Yemek Stokları Tükendi
DÜNYA Haberi
Irma Kasırgasının Vurduğu Florida’da Hayat Durdu Su ve Yemek Stokları Tükendi

ABDʹnin  Florida eyaletini etkileyen Irma Kasırgası, Tampa kentine ulaştı. Marketlerde su ve yemek stoklarının tükendiği bilgisi ulaşırken kasırganın bilançosunun ağır olmasından endişe ediliyor.  ABD Başkanı  Donald Trump,  Florida eyaletini büyük afet bölgesi ilan etti ve eyalete federal yardım yapılmasını onayladı. BATI KIYILARINDA KUVVETİ AZALDI Kasırganın gözü eyaletin batı yakasındaki kentlerin üzerinde dolaşsa da eyaletin doğusundaki kentler de yoğun yağış ve rüzgardan etkilendi. Güneydeki  Miami kentinden sonra batı kıyılarındaki Marco Adası ve Naplesʹe ilerleyen kasırganın kuvvettinin azaldığı belirtiliyor.
EN AZ 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ ABD Ulusal Kasırga Merkezi, kasırganın kategorisinin 2ʹye indirildiğini ve rüzgarın en fazla saatte 177 kilometre hızla ilerlediğini açıkladı. Kasırga nedeniyle  Floridaʹda en az 3 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.
3.4 MİLYON EVE ELEKTRİK VERİLEMİYOR Eyaletteki 3,4 milyon eve elektrik verilemezken,  Miami kentinin bir kısmı da sular altında kaldı. Bazı kentlerde ise hırsızlığı önlemek için gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.  Polis, dükkanları yağmalayan bazı kişilerin gözaltına alındığını açıkladı.
TRUMP ZİYARET EDECEK Spor malzeme ve elektronik eşya mağazalarını yağmalayan bazı kişilerin görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.  ABD Başkanı  Donald Trump, doğal afet ilanı bildirisini imzaladı ve federal acil yardım mekanizmasının harekete geçirilmesi için onay verdiğini duyurdu. Irma Kasırgasıʹnın "kocaman canavar" şeklinde tasvir eden Trump, "çok yakında" eyaleti ziyeret edeceğini de söyledi.
"EVLERİNİZİ TERK EDİN" UYARISI YAPILMIŞTI Doğal afet ilanı, eyelet sakinlerinin geçici barınaklara yerleştirilmeyi talep edebileceği ve ev ile işyerlerinin tamiri için hibe alabileceği anlamına geliyor. Buna enkaz kaldırma giderleri de dahil olacak. Florida Valisi Rick Scott, tahliye emri verilen yaklaşık 6 buçuk milyon kişiye "evlerinizi hemen terk edin" uyarısı yapmıştı. Bu sayı, eyalet nüfusunun yaklaşık yüzde 30ʹuna denk geliyor.
TARİHİN KAYDA GEÇEN EN BÜYÜK ATLAS OKYANUSU KASIRGASI Irma, tarihin kayda geçen en büyük Atlas Okyanusu kasırgası. Özellikle  Karayiplerʹde büyük yıkıma neden olan kasırgada, en az 27 kişi hayatını kaybetti. Eyaletin güneyindeki  Florida Keys adalarında bulunan herkese bölgeyi terk etmeleri emri verilmişti. Dalgaların boyu yaklaşık 5 metreye ulaştı.
ADALARDA KALMAK İNTİHAR GİBİ Bir yetkili adalarda kalmanın adeta intihar olacağını belirtmişti.  Floridaʹda evlerinde kalanlara da evlerinin iç odalarında durmaları ve camlara yaklaşmamaları uyarısı yapıldı.
Kasırganın en çok Tampa ve St  Petersburg gibi batı kentlerini etkilemesi bekleniyor. Yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığı Tampa Körfezi bölgesi 1921ʹden bu yana büyük kasırgalardan etkilenmemişti. 
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Irma, Kasırgasının, Vurduğu, Florida’da, Hayat, Durdu, Su, ve, Yemek, Stokları, Tükendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı